Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town Gezilecek Yerler

Güney Afrika Cape Town seyahati planlayanlar için Cape Town Gezilecek Yerler yazımız onlara bir rehber niteliğinde olacağına inanıyor ve sizler için önceden gidip gördüğümüz test etiğimiz en yeni rehber olarak sizlere sunuyor olacağım.

Önceki yazımız olan Cape Town hakkında bilmeniz gerekenler, aklınıza takılanlar gibi bütün cevapları bulabileceğiniz yazımız için Cape Town Seyahat Rehberi inceleyebilirsiniz. Sizlere gezimizde karşılaşmış olduğumuz tüm detayları paylaşıp sunmaya çalıştım. Şimdiden keyifli okumalar…

1.Gün: Long Street, Waterfront, V&A Food Market

İlk günümüzü yerel saat ile 12 civarında uçaktan inip hemen araba kiralayıp rezervasyon yaptırmış olduğumuz Long Street yakınındaki otelimize yerleşmek için yola çıktık. İlk günümüz kayıp olmaması için Cape Town için en turistik bölgelerini gezmeye karar verdik. Otelimizin konumu sebebiyle araba yerine yürümeyi tercih ettik. Bu sayede şehri daha kolay keşfedebilirdik.

İlk olarak Long Street’te güzel bir yöresel yemek yedikten sonra o meşhur barların ve tüm turistlerin uğrak mekanı olan Long Street yürüyüp Waterfront varıyoruz. Burada Table Mountain harika manzarısını görebileceğimiz tabi AVM gezip, deniz kenarında tekne turları satın alabilecğeiniz acentelar ile cafeler yer almaktadır. Ayrıca Güney Afrikanın en güzel meyve ve doğal yemeklerinin yer aldığı Watershed Pazarı ile V&A Food Market keşfedebilirsiniz.

2.Gün: Robben Adası, BoKaap, Signal Hill

Robben Adası

Robben Adasına gidip gitmemek arasında çok kaldık ancak vaktimizin bol olması hem de gezimizi en iyi değerlendirmek amacıyla gitmeye karar verdik. Biletlerimizi biz internet üzerinden aldık ancak isterseniz yerel acenteler üzerinden Cape Town temin edebilirsiniz. Nelson Mandela’nın 18 yıl boyunca hapis yattığı o havayı soluyup ve onları yaşayacak bir his için yaklaşık olarak 4 saat git gel feribot yolculuğu sürmektedir. Yerel rehberin İngilizce anlattığı hikayesi ile gezerken o hissi daha çok hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Dönüşten sonra biraz soluklanıp Truth Coffee de bir şeyler içtikten sonra soluğu BoKaap da bulduk. Renkli renkli evler ile fotoğraflar çekindikten sonra isterseniz ücretsiz olarak yerel rehberler ile BoKaap keşfedebilirsiniz. Akşam’ı da Cape Town o güzel manzarasını yakalamak için Signal Hill tepesine çıktık. Buraya araba ile çıkılmakta ve gündüzleri ise yamaç paraşütü bile yapılmaktadır.

3. Gün: Clifton Beach ve Camps Bay, Sea Point, Lion’s Head

Bugün yorulacağımızdan dolayı gezi programızı kısa tuttuk ve kendimizi okyanusun güzel suları ile plajlarına ayırdık. Otelimizden kahvaltı edip çıktıktan sonra ilk durağımız Clifton Beach oldu. Burası oldukça güzel plajı ile okyanusun tadını çıkartabilirsiniz. Uyarmakta fayda deniz turizmi için çokta uygun olmadığını söylemeden geçmeyelim.Okyanus olmasından dolayı denizin su sıcaklığı çok düşük çünkü 🙂 Az ilersinde Camps Bay plajlarının tadını çıkartabilirsiniz.

Camps Bay
Camps Bay

Öğlen yemeğimizi Clifton Beach yakınlarından yedikten sonra sahil kısmından gitmeyi tercih edip burada Sea Point sahilinde biraz gezip fokları da görme şansımız oldu. Burada sahilde yürürken okyanusun tuz kokusunu içine çekmeniz harika 🙂

Belkide en can alıcı yere geldik. Dünyanın En İyi Tırmanış Rotalarından biri olan Lion’s Head tırmanıp Cape Town gün batımını izlemek için 5 km yol ile 669 metre tırmandık. Zirveye çıkınca varacağınız o manzara ve haz paha biçilemez diyebilirim.

4.Gün: Company Gardens, Greenmarket Square ve Masa Dağı

İşte bugün o eşsiz manzaraya ulaşacağız. Ancak ondan önce ilk olarak otelimizin yakınında olan Compy Gardens ziyaret edip oradaki sincapları besledik. Daha sonra hediyelik eşya ve o yöreye ait şeyler almak için yakınında yer alan Greenmarket Square sokak satıcıların olduğu yeri ziyaret edip alışveriş yaptık. Burada alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapın hatta her şeyin yarı fiyatına aldığımıza söyleyebiliriz.

Masa Dağı
Masa Dağı

Evet gün doğusuna yoksa batışına mı derken Masa Dağı gün doğusunu izlemeye karar verdik. Teleferik ile çıktığımız Masa dağında o enfes güneşin batışını izlemek harika bir duygu. Teleferik sis ve rüzgarlı günlerde çalışmıyor bu hususu gezi planlamanızı yaparken dikkate almanızı öneririz. Ayrıca biletleri internet üzerinden satın alabilirsiniz 🙂

5.Gün: Muizenberg, St James, Kalk Bay, Simon’s Town, Boulders Beach, Cape Point ve Ümit Burnu, Chapman’s Peak

St James plajı
St James plajı

Belki en yorucu günümüz ama bir o kadar da keyif aldığımız gün diyebiliriz. Uzun bir yolculuk olacağın erkenden yollara düştük. İlk durağımız Muizenberg oldu. Hint okyanusunda sörfçülerin cirit attığı St James plajını o renkli kulübelerinde kendimizi bulduk. Oldukça keyifli vakitler geçirdikten sonra sahil yolundan devam edip Simon’s Town gibi küçük ve şirin kasabalardan geçip Boulders Beach vardık.

Evet En can alıcı olan o Penguenleri Boulders Beach gördük. Yanında yer alan plajı sayesinde yakınlara kadar gidip göreblme fotoğraf çekilme imkanı bulduk.

Diğer rotamız ise milli park içerisinde yer alan Ümit Burnu ve Cape Point noktalarını ziyaret ettik. Milli park içerisinde yer aldığımız için zebra ve babunları görme imkanımız oldu. Burada Cape Point çıkarken ufak bir finiküler ile çıkış yapmış olup iki okyanusun birleşimini gözlerimiz ile gördük.

Daha sonra rotamızı ücretli yol olan ancak harika manzaralar elde ettiğimiz Chapman’s Peak üzerinden tamamlayarak bitirdik.

6. Gün: Güney Afrika Cape Town Şarap Bağları

Franschhoek
Franschhoek

Cape Town o en enfes üzüm bağlarından yapılmış şaraplarını tatmak ve o bağlarda gezip piknik yapmak için harika bir ota öneriyoruz sizlere. Spice Route ve Fairview Estate o şarapların tatlarına bakabilir bağlarda gezebilir isterseniz de piknik yapıp o doğal ortamın keyfini çıkaratabilirsiniz. Hatta biraz da otantik olsun isterseniz butik otellerde konaklama bile yapabilirsiniz.

7. Gün: Köpek Balığı Dalışı, Helikopter Turu, Safari ve Yamaç Paraşütü

Cape Town özgü olarak burada sadece belki köpek balığı dalışı diyebiliriz. Bu etkinlikler tamamen bütçe ile alakalı olmakta olup isterseniz yapabilirsiniz. Ancak baştan uyaralım Safari turları gerçek bir Afrikayı yansıtmadığı için hayalinizdeki safari turunu belki gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Aklınız takılan merak ettiğiniz her şey için bana yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir